Jaký komín zvolit?

Umístění tělesa komínu je vždy výhodné volit tak, aby komín byl situován uvnitř dispozice a procházel střechou v oblasti jejího hřebene. Výhodou jsou minimální tepelné ztráty komínového tělesa, jednoduchá statika tělesa, jednoduché a estetické řešení nadstřešní části, příznivější proudění tepla zdroje tepla uprostřed objektu.

Komín v blízkosti hřebene má tyto přednosti: část komína, vyčnívající nad střechu, je vystavena velkým namáháním od větru, mrazu a dalších povětrnostních vlivů. Menší výška komínu nad střechou snižuje mechanické namáhání a odpadnou také náklady na statické zabezpečení. Menší výška nadstřešní části komína má vliv na jeho lepší funkci. Je to tím, že je ochlazována menší plocha komína.

Při projektování rodinného domu hraje důležitou roli poloha komínu. Ideální je vedení tělesa komínu středem domu (nahoře), horší je řešení v blízkosti obvodových stěn (uprostřed), jako nouzové řešení se volí komín na vnější stěně domu (dole) ochlazování komínu, statika komínu, přístup pro čištění komínu.

Spalinová cesta (komín) musí být navržena a provedena tak, aby byl zajištěn bezpečný odvod spalin od připojených spotřebičů do volného ovzduší za všech provozních podmínek. Současně musí být také zajištěna požární bezpečnost celého prostoru, kterým spalinová cesta prochází.

Spalinová cesta nesmí snižovat účinnost spotřebičů. Musí být navržena a provedena tak, aby byla po celé délce kontrolovatelná a čistitelná. K otvorům pro kontrolu a čištění, popřípadě ke komínovému ústí, musí být umožněn bezpečný přístup.

Výběr komínu

Než se postaví komín, je dobré si specifikovat, k jakým účelům by měl sloužit, respektive jaké spotřebiče na něj mají být napojeny. Jelikož vývoj a technologie jdou stále dopředu, a ceny u různých druhů vytápění se také mění, je výhodné stavět výhradně tzv. vícevrstvé komíny. Název dává tušit, že se jedná o komíny, které mají mimo vložku alespoň jednu další vrstvu.Protože vyhláška ve většině případů zakazuje zapojit dva různé spotřebiče do jednoho průduchu, je dobré počítat s rezervou. Jako vhodné řešení se doporučuje postavit víceprůchodový komín – nebo rovnou komíny dva, pokud budeme mít více spotřebičů (krb, plynový kotel, kotel na tuhá paliva aj).

Univerzální komín

Na výběr jsou univerzální komíny, které jsou vhodné pro všechny druhy paliv. Univerzálnost platí pro všechny druhy paliv, nikoli však pro všechny typy spotřebičů. Například pro krb bude nutný komín s větším průduchem než pro kotel na plyn.

Systémový komín

Systémový komín je komplexní komínové řešení od jednoho výrobce. Jsou použity výhradně kompatibilní díly, které fungují jako stavebnice. Jsou podrobené důkladným zkouškám, mají certifikát a jsou k nim dodávány montážní návody. Systémové komíny bývají kompaktnější, lze k nim dokoupit i bohaté příslušenství a vykazují méně poruch. Zodpovědnost přebírá přímo výrobce.

Systémový nerezový komín je kompaktní sestava pro řešení spalinové cesty. Je možno volit z izolace 32,5 mm nebo 50 mm, síla vnitřní stěny třísložkového komínu 0,6 mm nebo 1,0 mm. Výhodou je jednoduchá montáž, moderní vzhled, různé provedení povrchového pláště: nerez případně kartáčovaná nerez nebo provedení v RAL barvě. Záruka na systémový nerezový komín je 10 let.

Individuální komín

Individuální komín může být sestaven z libovolných dílů. Zodpovědnost za stavbu a funkčnost nese přímo ten, kdo stavbu provedl (realizační firma). Proto je nesmírně důležité vybrat jen zkušenou firmu, která má dobré reference a bohaté zkušenosti. Komín není část domu, na které bychom měli šetřit a volit kompromisy!

Ukončení komínu

Protože nejvíce namáhaným dílem je právě ta část komínu nad střechou, měl by mít každý komín ukončovací prvek. Ten by měl chránit komín před nepřízní počasí. Variant je několik, může se jednat o krycí desku s okapničkou, komínový límec, stříšku.

Nerezový komín s keramickou vložkou

Jak jsme mohli všichni zaznamenat, ceny plynu opět stoupají a opačný trend cen nám určitě nehrozí. Proto se stále více lidí vrací k původnímu způsobu vytápění obydlí tuhými palivy. Stojí to sice víc práce, ale ušetřit se tak dají nemalé peníze. Ovšem pozor, pokud jste do této chvíle topili plynem, měli byste si ověřit, zda je váš komín připraven na odvádění spalin z tuhých paliv. Právě u jejich používání je totiž velká pozornost věnována kvalitním a odpovídajícím prvkům komínu. Všechny požadované předpoklady splňují nerezové komíny. Nerezové komíny jsou vyrobeny z teplotně odolné nerezové oceli. Speciální typ nerezového komínu pro použití k odvodu spalin vzniklých spalováním tuhých paliv je vybaven vnitřní keramickou vložkou. Keramická vložka spolehlivě chrání celý komínový systém, který je spalováním tuhých paliv mnohem více zatěžován. Nerezový komín se velmi jednoduše instaluje, protože nepotřebuje základy, navíc se pochlubí také velmi dlouhou životností. Montáž probíhá velmi rychle, protože ho můžete namontovat až dodatečně. Nerezový komín můžete používat ke zkrocení spalin vzniklých hořením kapalných, plynných a tuhých paliv, je odolný vůči vlhkosti, můžete jej tedy využívat v interiéru i exteriéru.

Komín s keramickou vložkou

Komín s keramickou-šamotovou vložkou průměru stejného, nebo mírně většího, než je vývod krbové vložky. Pokud budete používat doporučená paliva, je zpravidla záruka na komíny 10 let a životnost 30 až 40 let. Velmi nepříznivě působí na nerezové komínové vložky spalování pvc, kdy vznikající chloridy které velmi rychle zničí nerezové potrubí. Také je obecně zakázáno spalování starého nábytku, lakovaných a lepených předmětů, pryskyřic ..., za provoz topidla odpovídáte vždy, jako provozovatel.

Jak správně napojit krbovou vložku do komína?

Připojení kouřovodu má být zajištěno šikmo, ve směru toku spalin nejlépe pod úhlem 45°. Vývod z komína musí být nejméně 500 mm pod podhledem stropu. Nejmenší účinná výška komína pro odvod spalin od krbu s otevřeným i uzavíratelným ohništěm je 5 m. Délka volného kouřovodu před napojením do komína by měla být maximálně 20% účinné délky komína.

Využijte státních dotací na pořízení


Nová zelená úsporám

Dotace Státního fondu životního prostředí

V rámci programu Nová zelená úsporám nabízíme instalaci:

 • Solárních systémů
 • Krbových kamen na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliv
 • Uzavřených krbových vložek s teplovodním výměníkem
 • Krbových kamen nebo vložek na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva
 • Kotlů na biomasu s ruční dodávkou paliva
 • Kotlů na biomasu se samočinnou dodávkou paliva
Nová zelená úsporám

 • FAQ
 • +420 725 881 098
  +420 777 235 662
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Copyright © 2020 Krby kamna Kalous. Všechna práva vyhrazena.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.